Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co přinesla letošní E3?

Herní výstava E3, jež se každoročně koná v Los Angeles v USA, ani tentokrát nezklamala a přinesla řadu novinek z oblasti herních technologií i her samotných. Jako hlavní chod byly stejně jako vždy podávány konference videoherních gigantů, přičemž místo oblohy si mohli všichni přítomní ještě pár dalších dní pobýt v samotném centru výstavy, kam byla umístěna spousta stánků rozličných herních studií, a kde se to jen hemžilo hvězdami i hvězdičkami herní branže. Pro obyčejného smrtelníka však není jakkoli možné si výstavu užít hezky z prvního pohledu, neboť je přístupná pouze skutečným osobnostem herního průmyslu. To naštěstí neznamená, že by byla veřejnost ochuzena o jakékoli detaily. Máte i vy chuť dozvědět se, co se kde na výstavě šustlo a proč jsou z toho všichni tak unešení? Není nic snazšího, než se s námi na výstavu zpětně podívat a zjistit, s jakými novinkami se vývojáři rozhodli před obecenstvem blýsknout!

 

 

Trailer - Nike + Kinect Training

 

Nemusíte být věštitelé z karet, abyste věděli, že si toho na novináře a další lidi z branže herní studia připravila spoustu. Dokonce tolik, že jsme se rozhodli shrnutí rozdělit na dvě části. V první z nich, té, kterou právě čtete, si povíme především o novinkách týkajících se Microsoftu a Sony, zatímco ve druhé se zaměříme na hraní na PC a na konzolích od Nintenda. Samozřejmě se musí počítat s tím, že mnoho titulů si zahrajete na všech konzolích (včetně teprve připravovaného Wii-U) i na PC. Jak se ale dá očekávat, na každé z nich budou hry alespoň z části pozměněny, a právě o těchto drobných výhodách oproti zbylým platformám si případně řekneme. Teď už se ale podívejme na první z novinek, které si pro nás páni vývojáři připravili.

 

 

Ukázka - Xbox SmartGlass

 

Vzhledem k tomu, že sérii konferencí započala ta od Microsoftu, nebylo od věci začít právě s Xboxem 360. O tom se koneckonců na E3 mluvilo v jednom kuse především v oblasti změn v systému. Na druhou stranu každý očekával oznámení Xboxu 720, s nímž však Microsoft ještě nepočítal. To ale neznamená, že o něm nepadla ani zmínka. Tak trochu neoficiální cestou bylo potvrzeno, že se na něm pracuje, a to především díky zmínkám o vývoji her určených právě pro novou generaci Xboxu. Zatím není jisté, kdy a jak se bude možné k nové konzoli dostat, ale je dost pravděpodobné, že na E3 v roce 2013 už o něm vědět budeme. Do té doby si však budeme muset vystačit s novinkami, které Microsoft připravil pro současnou generaci. A že jich není málo!

 

 

Ukázka - Halo 4

 

Jako první se, co se týče novinek na Xboxu 360, vývojáři zmínili o nové hudební aplikaci, která bude obsahovat celé desítky milionů písniček hezky na hromádce. Spolu s touto aplikací však souzní i spolupráce se čtyřmi společnostmi pracujícími na videích a filmech v celosvětovém měřítku. Jedná se o Machinimu, Univision, Paramount a Nickelodeon, jejichž videa budou nově dostupná skrze pouhé kliknutí v menu Xboxu. Existuje však ještě jedna společnost, která je snad ještě známější než všechny čtyři jmenované dohromady a se kterou se Microsoft rozhodl spolupracovat. Je jí Nike, přičemž ve spolupráci s ním byla oznámena Kinect hra Nike + Kinect Training, jež doplní řadu tréninkových programů pro pohybové ovladače, nicméně se značkou Nike v čele. I přes svou tuctovost však hra vypadá poměrně dobře, neboť spolupracuje jednak s Xboxem Live, ale také se smartphony, díky nimž počítá kalorie spálené i za pomoci běhání mimo obrazovku. Že by snad konečně hra, díky níž si skutečně uzpůsobíte své tělo svým snům?

 

 

Ukázka - Splinter Cell: Blacklist

 

Opravdu zajímavou novinkou je Xbox SmartGlass, jenž vám dopřeje možnost práce se systémem v multiplatformním měřítku. Jednak se této aplikace dočkáte na samotném Xboxu 360, jednak na novém operačním systému Windows 8, ale též si jí užijete skrze své smartphony a tablety. Využití bude vcelku prosté. Když si sesynchronizujete několik zařízení naráz, budete moci začít sledovat svůj oblíbený seriál z pohodlí gauče na televizi skrze Xbox aplikaci. Budete-li však nuceni opustit prostory obývacího pokoje, odteď nebude nic snazšího než ve sledování seriálu pokračovat za pomoci jediného kliknutí na smartphonu či tabletu. Pro hráče je ale zajímavější funkce, s jejíž pomocí se vám při hraní podporovaných her na tabletu či na smartphonu zobrazí informace o hraní. Budete tam tak mít kupříkladu mapu, statistiky či inventář, přičemž nebudete muset šmátrat po ovladači, ale bude stačit jedinkrát kliknout na obrazovku tabletu pro výměnu výzbroje přímo ve hře.

 

 

Trailer - Madden NFL 13

 

Spíše doplňkem k rozsáhlému updatu nicméně bude možnost si na Xboxu nově prohlížet webové stránky skrze Internet Explorer, který bude odteď implementován přímo do systému. Jeho ovládání navíc bude snadné a stačit vám bude pouze správná výslovnost. Máte-li Kinect, mluvit nakonec nebudete jenom u vyhledávání stránek. Vlastně budete mluvit neustále. Stačí říct jediné slovo a z hudby se díky příkazu dostanete ke hrám či k filmům. A máte-li problémy s angličtinou, ani na vás Microsoft nezapomněl. Tedy, ne tak docela. Podporována nyní bude i kupříkladu španělština či ruština, přičemž další jazyky přibydou už velmi brzy. Otázkou je, za jak dlouho se dočkáte i naší rodné češtiny, protože přeci jenom, moc velká země nejsme, takže to pravděpodobně hned tak rychle nebude.

 

 

Trailer - FIFA 13

 

Konference Microsoftu začala epickým způsobem, a to tak, že jste si mohli hned ze začátku prohlédnout připravované pokračování Halo hezky zblízka. Jednalo se o jednu necelou singleplayerovou misi, která však dostatečně naznačila, jakým způsobem se bude vyvíjet celá hra. A jak se dalo čekat, hra si nebude brát žádné servítky s grafikou, soubojovým systémem, jenž proti vám postaví hordy mimozemšťanů naráz, a s romantickými prostředími čítajícími džungle, skalisté hory i rozlehlé písečné pláně. Po gameplayi z Halo 4 následovalo oznámení dočista nové hry ve spojení s jednou misí. Jen pár vyvolených během pár sekund poznalo, že mají tu čest s pokračováním Splinter Cell s podtitulkem Blacklist, který Fishera opět vede do nehostinných podmínek při čistění nepřátelských území, ve kterých tak jako tak bude využívat dosud neviděné featurky ve spojení se souboji a zabíjením nepřátel.

 

 

Trailer - Ascend: New Gods

 

Valve po dlouhé době uvedlo nejaktuálnější datum vydání jejich Counter-Strike: Global Offensive, které se přesunulo na 21. srpna, kdy vyjde za velmi příznivou cenu méně než 500 korun na všech platformách. Ve spojitosti s Xboxem 360 byly oznámeny nové featurky, které obsáhne Madden NFL 13 a pro Evropu trochu slavnější FIFA 13. V obou hrách bude nově možno za pomoci Kinectu řídit spoluhráče a taktiku pouhým zvoláním. Než si na taktiky zvyknete, asi to bude chtít docela dost tréninku, ale je dost možné, že právě příkazy hru skvěle oživí, a především podpoří hraní za jednoho hráče, neboť konečně bude možné dělat mnohem více než jen křičet na ostatní, aby vám poslali těžce vybojovaný balón, který tak jako tak o pět vteřin později ztratíte.

 

 

Trailer - Matter

 

Na konferenci Microsoftu jsme se též dočkali tří malých velkých oznámení, která čítala hry Ascend: New Gods, Matter a LocoCycle. První z titulů si hraje na akční fantasy s prvky strategie, což se na traileru zákonitě podepsalo. Na druhou stranu se nejedná o tak nepředvídatelný titul, jakým je Matter, v němž se za pomoci Kinectu oprostíte od lidského těla a v podobě stříbrné koule se začnete válet po idylickém světě plném logických hádanek a nečekaně zajímavých prostředí. Poslední, a zároveň nejstřídmější trailer byl věnován závodům na futuristických motorkách s názvem LocoCycle. Kromě tajemného názvu každopádně trailer nabídnul pouhé pohledy na zajímavý model motorky ve velmi temné místnosti, takže se o hře neví prakticky nic víc.

 

 

Trailer - LocoCycle

 

Přesným opakem těchto tří her jsou tituly jako Crysis 3 či Call of Duty: Black Ops II, u kterých jsme se dočkali dvou poměrně obsáhlých ukázek. Crysis 3 vypadá na první pohled úplně stejně jako předchozí díl. A on pravděpodobně i je. Otázkou však zůstává, nakolik lze věřit autorům z Cryteku, kteří šíří poselství Crysis 3 v duchu otevřenosti a většího důrazu na příběh. Black Ops II bohužel u diváků příliš velký aplaus nesklidil, neboť o jeho kvalitách by se dalo skutečně polemizovat. Co se gameplaye týče, nabídnul dvě zcela odlišné mise. V první z nich byla vidět hra spíše oddechovějšího typu, neboť jste se na výškové budově chopili odstřelovačky, zatímco druhá z misí byla klasicky založená na vybíjení města a postupu až k cíli. Velmi zajímavá bojová technika z budoucnosti ale nijak nezáplatovala zastaralý engine a málo unikátních prvků, v čemž ho konkurenční Medal of Honor: Warfighter do posledního kousíčku předčil.

 

 

Ukázka - Crysis 3

 

Ačkoli ne na konferenci Microsoftu, zmínka a spousta videí padla na nový Assassin’s Creed III, kterého si užijeme na prakticky všech nepřenosných platformách, a dokonce i na jedné přenosné. Jeho rozhled obsáhne Xbox 360, PlayStation 3, PC a překvapivě též Wii-U. U toho ale náš tichý zabiják nemá touhu skončit, a proto se vydá i do útrob PS Vity v předělávce Assassin’s Creed III: Liberation, jež sice nenabídne to samé jako verze pro zbylé platformy, ale alespoň částečně si s ní okusíte Ameriku v době jejího kolonizování a zabíjení tamějších „templářů,“ i když budete sedět v metru či v autobuse. Původní Assassin’s Creed III každopádně se svými ukázkami předčil všechna očekávání. Číhá v něm totiž spousta drobných novinek, jako zabíjení zpoza rohu, nové vybavení včetně zajímavého tomahawku či háku, s nímž můžete nepřátele doslova a do písmene oběsit na stromě a další drobnosti. Jste-li milovníci této série, rozhodně se máte na co těšit.

 

 

Ukázka - Assassin's Creed 3

 

Jako další jsme se dočkali nového traileru na pohádkového Fable: The Journey, který bude naplno využívat Kinectu a máchání vašima rukama. Na druhou stranu se ale ani trochu nezdá, že by se hra vyvíjela špatným směrem, protože grafika, akčnost a pohádkové pojetí v jednom tvoří zajímavou kombinaci. Jeden by řekl, že už toho máchání rukama před televizí musí mít Microsoft plné zuby, ale opak je pravdou. Připravuje se již třetí pokračování snad nejúspěšnějšího dělání kreací před obrazovkou s názvem Dance Central 3. Má nabídnout tuny nových písniček a nové pohyby, takže prakticky nic, čeho by se nedalo dosáhnout s DLC ke druhému dílu. Aby se ale neřeklo, novinky se nahrnuly i do připravované akce Dishonored, v níž se dostanete do steam-punkového světa ovládaného technologií, ve kterém nebude pro obyčejného člověka místo. Aby si nějaké vytvořil, bude nejprve muset se svými tichými pohyby a nadpřirozenými schopnostmi pobít vše, co mu v tom bude bránit.

 

 

Trailer - Dishonored

 

Klasika Dead or Alive se poměrně brzy rozroste o již pátý díl, který jako obvykle přinese ve třetím rozměru brutální souboje na život a na smrt v tak trochu neobvyklých oblečcích. I když série nikdy nekonkurovala hrám jako Tekken či Street Fighter, i tak se jedná o skvělé pobavení na dlouhé, pusté večery, při nichž máte chuť někomu nakopat zadek. A nejste-li typ, co by bojoval 1 vs. 1, ale raději 1 vs. 100, s klidem vsaďte na renovovaný DmC, který sice nevypadá jako všechny předchozí a liší se svým pojetím, ale stejně jako tehdy zde budete mít možnost všechny protivníky rozřezat jako přísady do polívky a k tomu si užijete skvělou zábavu a atmosférické prostředí. Vývojáři však nezapomněli ani na slabší povahy, pro které je přichystán Disney Epic Mickey 2: The Power of Two, v němž, jak už název napovídá, nebudete svět kolem muset barvit v jednom jediném hráči, ale budete si k tomu moci přizvat i kamaráda. A jak se tak říká, ve dvou se to lépe táhne.

 

 

Trailer - Guardians of Middle-earth

 

Naprostou novinkou se na E3 stala nově představená akční hra Guardians of Middle-earth, ve které se ve světě Lord of the Rings pustíte v až pěti naprosto odlišných arénách do boje hezky 5 vs. 5. Hra si nemá v plánu hrát na nějaký příběh a atmosféru, jedná se o klasickou rubačku, která skoro až naráží na hry jako Dota či LoL. Čistokrevné PvP však slibuje zábavu na dlouhé hodiny a vylepšování své postavy až do nejzazších mezí. Nejste-li však fanoušci Pána Prstenů, můžete se vydat do boje ve dvou nových doplňcích Battlefieldu 3, a totiž v DLC Armored Kill a Close Quaters, které přidají obsah do multiplayerového hraní. Zapomenout se ale nesmí ani na Avatar Motocross Madness, což je nicméně jenom klasické arkádové závodění, přičemž tu největší zábavu si užijete v multiplayerových kláních, kde vám žádní boti nebudou nuceni říkat pane.

 

 

Ukázka - Dead Space 3

 

Chvíli před vypuknutím E3 bylo představeno pokračování jedné z nejdůležitějších Xboxových eklusivitek s názvem Gears of War: Judgment. Bohužel, nic víc k němu prozatím řečeno nebylo a kromě nového, nic nepřinášejícího traileru byly doplněny pouze detaily o příběhu a hlavních hrdinech. Naopak Dead Space 3 se dočkal fantastického gameplaye, v němž se dva (ano, skutečně dva) bojovníci ocitli na place před obrovským bossem, který je už na první pohled chtěl spolknout k snídani, což se mu koneckonců na konci ukázky i povedlo. Ledová planeta a kooperativní multiplayer nicméně hře dodávají na atraktivnosti a jak se zdá, Dead Space 3 se stal jednou z nejopěvovanějších her na výstavě. O pozornost však nepřipravil pokračování zombie série Dead Island s podtitulkem Riptide, o kterém se bohužel příliš mnoha informací vzdát vývojáři nechtěli, a nezanikla ani Forza Horizont opět s dokonalým prostředím kolem závodišť a skvělé grafiky jako příjemného detailu.

 

 

Trailer - Gears of War: Judgment

 

Na rozdíl od konzole od Microsoftu se Sony a jejich PlayStation 3 nevydal po cestě technického vylepšování, protože, ač velice okrajově, bylo jasně naznačeno, že se už naplno počítá s nástupcem současného PS, a totiž s PlayStationem 4. Ne, že by došlo na oficiální oznámení, avšak několik tvůrců potvrdilo práci na hrách pro tuto konzoli, což znamená, že už zbývá jen chvíle do oficiálního představení a předvedení jeho technických vychytávek, kterých bude dozajista spousta. Snad jen lehce se Sony zašťouralo v rozhraní jejich kapesní konzole PlayStation Vita, nicméně k tomu se teprve dostaneme. Herně se totiž PlayStation 3 do vydání svého nástupce dočká spousty zajímavých titulů, o něž by byla škoda přijít.

 

 

Ukázka - PlayStation All-Stars Battle Royale

 

Ať si říká, kdo chce, co chce, největší zábava je, pokud se v jediném titulu sejde dost hrdinů z různých her na to, aby se do sebe s chutí pustili a nenechali jediného protivníka bez vyražených zubů a zlomené ruky. PlayStation All-Stars Battle Royale to vše splní na výbornou. Do popředí postaví takové hvězdy, jako je Drake z Uncharted či Big Daddy z Bioshocku. Nejen oni se však vrhnou na jednu hromadu a ve 2,5D mlátičce se pustí do sebe v mnoha různých prostředích inspirovaných právě těmito hrami. Na výstavě se však nijak nezapomnělo ani na velmi dlouho a toužebně očekávaný titul Last of Us, ve kterém se zhostíme hrdiny Joela ve světě, kde už nevládne člověk, ale příroda, která postupně obrůstá pozůstatky lidských obydlí. Mezi těmi, kdo zbyli, si ale hned tak přátele nenajdete. Naopak. Ať budete chtít nebo ne, kvůli vašim zásobám se vás pokusí zabít. A bude to oboustranné.

 

 

Ukázka - Last of Us

 

Oznámena byla též nová hra od vývojářů téměř filmového titulu Heavy Rain, který zamával s překážkami mezi filmovým a herním světem. Beyond: Two Souls nás ale vede ještě dál, než pouze za atmosféru nasáklou deštěm a dojemný příběh. Vede nás až za samotný život a snaží se dopovědět na otázku, co se děje po smrti s naší duší. Jen málo her zaujme tématem, a právě hře Beyond se to povedlo téměř královsky. Zbývá zjistit, jak na tom bude, co se týče samotné hratelnosti a herní náplně. Ještě neotřelejší start ale měla hra Watch Dogs od Ubisoftu, v níž se rozhodneme všemi možnými i nemožnými způsoby zvrátit současný politický systém a zažít skutečný pocit svobody. Ani ne tak nápad, jako spíše téměř perfekcionistické technologie, jež bude hra využívat, nás dovedla k závěru, že až Watch Dogs vyjde, nezůstane bez povšimnutí.

 

 

Trailer - Beyond: Two Souls

 

Dnes již nejznámější exklusivní série pro PlayStation s názvem God of War se brzy rozroste o pokračování, které se ponese v duchu svých předchůdců. A co to znamená? Bossové zabírající deset televizních obrazovek, které budou proti vašemu hrdinovi vypadat jako nejvyšší budova světa, tedy pokud její výšku vynásobíte desetkrát, hratelnost, v jejímž zájmu bude dělat co největší komba a pozabíjet co největší počet nepřátel, a mytologický svět, který vás svým zpracováním doslova pohltí. A to vše bez servítek a sladkých řečiček, na nic takového si God of War: Ascension hrát nebude. A nebude-li pro vaše potomky zrovna tohle to pravé, s klidem můžete jejich mysl utápět ve hře Wonderbook: Book of Spells, kde se fantazii meze nekladou a kde mohou mladší jedinci vytvářet vlastní příběhy s hrdiny, o kterých se jim každý večer zdá a k nimž mají ze všech nejvřelejší vztah.

 

 

Ukázka - Watch Dogs

 

Máte rádi hry s podivným názvem a ještě podivnější náplní? Pak vás zaručeně zaujme nový titul Guacamelee!, jenž vás přenese do slunného Mexika v těle obtloustlého bojovníka za pravdu, který se postaví mexickým ikonám, jako jsou knírači se sombrerem a přerostlé, nadopované slepice. To vše ve 2D kabátku podobném dnes již známému titulu Shank. Příznivci obyčejných 3D stříleček však také nepřijdou zkrátka díky titulu Dust 514, který bude jakýmsi prvním free-to-play titulem na konzolích PS3 a PS Vita. Jeho posláním ale je pouze doplnit univerzum EVE Online, což se mu zatím dle prvních záběrů vede. Tedy, pokud rádi střílíte futuristické vojáky futuristickými zbraněmi ve futuristickém světě! Ale kdo by něco takového vlastně neměl rád, když se proti vám navíc na obrovských bojištích postaví celé desítky nepřátel, které zbývá jen postřílet?

 

 

Ukázka - God of War: Ascension

 

Novinky nás ale čekají i v jiných oblastech hraní, a totiž ve sportu, neboť známá série NHL se rozroste o třináctku na konci a spolu s tím o nové tabulky pro porovnávání jednotlivých hráčů, o renovované statistiky a nové údery, jimiž zasáhnete do hry, a pokud nejste z nejslabších povah, třeba i někomu pozměníte ciferník. Změny každopádně čekají i snad jediné MMO pro konzole DC Universe Online, kam přibyde nový patch a s ním spousta změn, kterých se hráčům dostane už během tohoto léta. Naprosté obrácení karet ale znamená přesun k Lost Planet 3, který opět, stejně jako předchozí díl, nabídne kooperativní zábavu v rozličných prostředích v boji proti obrovským, ne zase až tak snadno porazitelným bossům.

 

 

Trailer - Guacamelee!

 

Konference Sony nám jako takový malý bonus ukázala, co zhruba tak můžeme čekat od japonského titulu Ni No Kuni. Jak se ukázalo, není v tom žádná věda a jedná se o čistokrevné JRPG pocházející z rukou studia Level-5. Pro západ však titul nijak tuctový není, neboť poutavá kreslená grafika a roztomilá zvířátka, jež vás budou doprovázet, to se ve hrách mimo WoWko vidí málokdy. O roztomilosti však byla řeč i při uvádění do obrazu v souvislosti s LittleBigPlanet Karting, v němž samozřejmě naše sackboye usadíme do vozítka a zazávodíme si s protivníky na, jak se zatím zdá, drahách tvořených jak vývojáři, tak samotnými hráči. Bohužel, ač na to všichni čekali, mnoho nových informací jsme se o Metal Gear Rising: Revengeance na výstavě nedočkali. Do vydání mu však zbývá ještě celý rok, a tak nám třeba vývojáři z Konami podstrčí pár informací na Gamescomu.

 

 

Trailer - Ni No Kuni

 

Poměrně zajímavou novinkou pro PlayStation Vitu se stane možnost zahrát si na ní klasiky ze stařičkého PS One. Budou mezi nimi takové hvězdy, jako legendární první díl Tomb Raidera, Final Fantasy VII, Crash Bandicoot či Wild Arms. Kromě této novinky však lze čekat i další systémové updaty této přenosné konzole. Jakým směrem se ale budou odvíjet, to už vývojáři neprozradili. Už dlouho se mluví o nějakém zástupci Call of Duty na Vitě, což se nyní stává skutečností. COD Vita obsáhne všechny mapy nejnovějšího COD Modern Warfare 3 a prakticky vše, včetně grafiky, zůstane na stejném stupínku jako v případě již zmíněného MW3. O singleplayer se však starat nebudete, tady bude základem multiplayer, což se rozhodně nedá považovat za výtku. Spíše naopak.

 

 

Trailer - LittleBigPlanet Karting

 

PlayStation Vita už dlouho čekal na LittleBigPlanet, který by mu mohl pomoci z nepříliš příznivé situace v oblasti prodejů, která byla způsobena především absencí skutečně dobrých titulů, které byste si na konzoli mohli zahrát. Jedna z nejlépe hodnocených her pro PS3 však má potenciál prodeje posunou na trochu jinou, vyšší hranici, a to díky hezké grafice, příjemným sackboyům a hlavně volnosti ve vytváření vlastních světů. Menší obrazovce se ale nepřizpůsobí pouze LBP, nýbrž také vcelku nová bojovka Street Fighter x Tekken, přičemž by se mohlo jednat o jakousi „první“ skutečnou bojovku pro tento přístroj. Právě tyto tituly na Vitě chybí a s trochou štěstí by se po jejich vydání mohlo konzoli vést minimálně o trochu lépe.

 

 

Trailer - LittleBigPlanet Vita

 

Výstava E3 tento rok přinesla mnoho zajímavého především v oblasti her. I když všichni očekávali novinky spíše technologické, nijak zvlášť se nepředvedl ani Microsoft zaměřený na pohybové ovládání, ani Sony, u níž nicméně alespoň padly známky vývoje PS4. Na oficiální odhalení si budeme bohužel muset ještě počkat. I tak před námi přistála spousta zajímavých odhalení a ještě zajímavějších ukázek z již oznámených her. Jen málokdo se po oznámení nezačal zajímat o nové kousky Watch Dogs a Beyond: Two Souls a mnoho hráčů si s chutí prohlédlo i desítky trailerů a gameplayů z her jako Tomb Raider, Medal of Honor: Warfighter či Assassin’s Creed III. Je toho sice hodně, ale bude toho ještě víc. Ve druhé části článku si totiž shrneme novinky týkající se Nintenda a PC, kterých je stejně jako v případě Microsoftu a Sony doslova hromada.

Trailer - Wii U Controller

 

Je velmi pravděpodobné, že většina z vás se ohlíží spíše na PC, nicméně vzhledem k technologickým novinkám a oznámením by vůbec nebylo od věci začít s Nintendem. Jejich konference a prakticky i celý zbytek výstavy se totiž točil kolem Wii U, jež má udělat revoluci v oblasti konzolí, což rozhodně není ani pro asijského giganta nijak malý cíl. Své novinky si každopádně našla i jejich kapesní konzole Nintendo 3DS známá jak pro svůj třetí rozměr, tak pro své nevídané prodeje a zajímavé kousky, které na tuto platformu vyšly. Vzhledem ke statisícům novinek kolem Wii U však o pozornost připravila jen velmi malé procento herních novinářů. A proč vlastně? Vždyť když se s konzolí Nintendo na E3 vytasilo naposledy, nejeden člověk si výdobytek nejnovějších technologií snadno spletl s pouhým ovladačem pro klasické Wii. No, někde v tom musí být zakopaný pes, a tak ho pojďme najít a zjistit, na čem jsme.

 

 

Trailer - ZombiU

 

Nehledě na to, že Wii U je doopravdy celá konzole se vším všudy, jak se ukázalo na letošní i předešlé E3, největší potěšení bude skýtat velmi zajímavý ovladač, který je vlastně jakýmsi „tabletem,“ ke kterému je nutné mít i pevnou konzoli a ohebné prstíky zvyklé na šmatlání po dotykové obrazovce. Pokud ho však vynecháme a vyhodíme z žebříčku důležitosti, na prvním místě se ocitá nový hardware, s nímž ještě žádná konzole od Nintenda čest neměla. Nelze říct, že by hry na Wii či DS vypadaly špatně, ale přiznejme si, žádná sláva to také nebyla. Ale co se týče Wii U, nemusíte rovnou házet flintu do žita. Jak sám Satoru Iwata, prezident Nintenda, řekl, výkon je srovnatelný se současnými konzolemi od Microsoftu či Sony, s tím rozdílem, že skutečný potenciál Wii U hned tak nalezen nebude, protože bude třeba vše doladit do nejmenších detailů, což nějaký čas zabere. To koneckonců zjistily i konkurenční stroje, jež se pilovaly v průměru dlouhých šest let, bez kterých by hry dnes vypadaly úplně jinak.

 

 

Ukázka - Rayman Legends

 

Vrátíme-li se ale zpět k oné „nejdůležitější součástce,“ ovladači, uvidíme nejen dotykovou obrazovku, ale snad poprvé i plné rozhraní pro ovládání klasických her. Nechybí dvě páčky pro pohyb a rozhlížení se, čtyři akční tlačítka a další čtyři, které využijete spíše výjimečně. Chce-li však hra nějaké to tlačítko navíc, neexistuje nic lehčího, než ho umístit přímo na dotykovou plochu. V horní části ovladače je umístěna kamerka pro snímání vašeho obličeje, díky níž se tím pádem snadno přenesete přímo do hry a s nově stvořenou zrůdičkou, jejímž základem jste vy, můžete rychle vyrazit do boje. Jako takový bonus však vývojáři oznámili i Wii U Pro Controller, což je klasický ovladač, který můžete vidět jako příslušenství k PS3 či Xboxu 360. A proč? Samozřejmě proto, že od nynějška si Nintendo nedělá hry samo pro sebe, ale spolu s Wii U u něj můžete počítat i s takovými hvězdami, jako je Assassin’s Creed III, nové Call of Duty a většina dalších her, jejichž vydavatelskou společností budou EA, Activision či Ubisoft.

 

 

Trailer - Wii Fit U

 

Nintendo si jako vyhlídku na budoucnost dalo za cíl využívat jemného, hladkého a plovoucího enginu, takže až se v obchodě rozhlédnete po Wii U, neuvidíte hranatou bedničku na dříví do zásoby, ale hezký kvádřík s co nejzaoblenějšími hranami a hlavně ovladačem, který vyznává stejné náboženství. Dokonce ani přídavná baterie nepřijde, co se designu týče, zkrátka, a jakmile všechno příslušenství i samotnou konzoli uvidíte pohromadě, první, co vás napadne, bude mazlení se se všemi těmi lahůdkami. Však to znáte, pro Nintendo je od teď design stejně důležitý jako byl vždycky pro Apple. Stejně jako u jablíček ale i zde sází na funkčnost a jednoduchost, nicméně hrát si na boha se dvěma ovladači, které se vám snadno pomotají, naráz, to zde bude samozřejmostí. Vlastně si jich na party můžete přizvat i víc, a to proto, že v multiplayeru díky dotykové obrazovce nebude muset vaše televize obraz dělit do milionu částí, ale každý si vše užije v soukromí vlastního, bohužel poměrně drahého na pořízení, ovladače.

 

 

Gameplay - Nintendo Land

 

Předpokládaná cena nového Wii U skončila na ceně „předchozí verze“ konzole s o malinko přidanou hodnotou, tedy na nějakých 10 000,- Kč. Za ně samozřejmě dostanete vše potřebné včetně jednoho ovladače, jenž bude s přehledem zvládat nejdůležitější americké weby jako Youtube, Amazon, Netflix či Hulu. Zásoba videí tak bude nevýslovná a nikdy nedojde na moment, kdy s ovladačem či samotnou konzolí nebude co dělat. Navíc, pokud sázíte na design svého bytu a nechcete se obtěžovat se samou bílou všude kolem vás, už nyní lze s jistotou říct, že Wii U bude nabídnut v černém, přičemž další barvy budou možná následovat při příležitosti různých výročí, stejně jako to nedávno zažilo Wii a jeho červený kabátek. Technologicky i designově se Wii U oproti zbylým kouskům od Nintenda přeneslo na zcela novou úroveň. To samé se dá říct i o hrách, kterých odteď nebude pomálu a nebudete muset být nijak vybíraví při nákupu, protože si užijete téměř všeho, co nabídnou i zbylé konzole. Nemusíte se však bát, že by Nintendo nezůstalo u svých slavných exklusivních sérií. Navíc jich již pár bylo oznámeno na výstavě. A jaké to byly?

 

 

Trailer - Rabbids Land

 

Co se týče her pro nové Nintendo Wii, naprostým a jednoznačným hitem se brzy po oznámení stala další z desítek zombie survival akcí s názvem ZombiU. V té se zmocníme jednoho z mnoha přeživších Londýnské metropole. Na druhou stranu, aby se neřeklo, oproti přeživším stále zůstávají milionkrát větší počty zombií lačnících po jejich mozečcích marinovaných v krvi. Horor, akce, záludné charaktery a naprosto neobvyklý systém, díky němuž se po každé smrti dostaneme do těla jiného z dosud stále živých jedinců, to vše se spolu se ZombiU objeví exklusivně právě pro tuto konzoli. Ještě před výstavou ale bylo jasné, že i další velký titul, Rayman Legends, sklidí úspěch pro svůj předchozí díl Rayman Origins, který doslova zamával se 2D skákačkami. Nikdo ale neměl ani nemá v plánu přijít s novinkami, jde pouze o dokonalou atmosféru, parádní hudbu a výtečné technické zpracování, což oba díly této série splňují na jedničku.

 

 

Trailer - Pikmin 3

 

Nikdy nelze zapomenout na všechny ty revoluce, které Nintendo kdy přineslo. Právě oni se zasloužili o prohloubení rozměru ve hrách do třetí dimenze i bez brýlí a byli to oni, kdo se postaral o pohybové ovládání, bez něhož by byl Microsoft dnes živ jen s obtížemi. Ne, nikdy neodvedli bezchybnou práci, kterou další nepřekonali, avšak měli nápad, a to se cení. Spolu s pohybovým ovládáním se tak hodí říci, že pokračování tancování před televizorem s názvem Just Dance 4 bude spřáhnuto s novými písničkami, novými pohyby a dalšími téměř bezvýznamnými novinkami, ale hlavní je, že bude spřáhnut s Nintendem Wii U. To bude ale i cvičení s názvem Wii Fit U, které však není nic jiného než klasické Wii Fit přenesené do hlubšího slova smyslu, tedy do hry, která má v názvu velké U. Stejné spalování kalorií si však užijete i při hraní party her, což bude i nový titul Nintendo Land, jenž přinese doslova smršť miniher spojených s jejich nejhranějšími a nejoblíbenějšími sériemi, takže je o co stát, a to jak u velkých, tak i u těch nejmenších.

 

 

Trailer - New Super Mario Bros. U

 

Nevyzrálí hráči si však mohou užít zábavu i jinak než formou Nintedo Landu. Není totiž nic snazšího, než se přesídlit na Rabbids Land. Tyto hry bohužel nemají společný pouze „Land“ v názvu, nicméně z velké části i herní náplň. Na druhou stranu si obě strany vzaly pod křídla jiné minihry, a tak si pokaždé užijete i jinou zábavu. Ať tak nebo tak, hlavní je, že šílení králíci jsou zpátky a můžete si s nimi opět užít spoustu legrace. To ale není nic neobvyklého ani u dalšího herního světa s názvem LEGO City Undercover, což je jedna z nejkomplexnějších LEGO her, co kdy vznikla. V této onlinovce si tak zařádíte s dalšími hráči jen díky připojení k internetu, a to rozhodně nezní špatně. Obrovského, překrásného a především neprozkoumaného světa si ale koneckonců užijete i ve hře Pikmin 3, která zahrnuje jak zajímavá monstra, tak spoustu zábavy a ještě více nepředvídatelnosti.

 

 

Trailer - New Super Mario Bros. 2

 

Jak se ale dalo čekat, Nintendo nezapomnělo ani na své staré známé, takže nás v budoucnosti čekají celé 4 nové tituly ze světa Maria a jeho trubek. Na Wii U si ale zahrajete i staré dobré klasiky, což neznamená, že by hry jako Super Mario Wii U či New Super Mario Bros. U mohly v konkurenci s dalšími tituly jakkoli zaniknout. Jak už lze z názvů poznat, nic nového nás v nich nečeká, pouze nestárnoucí klasika, s jejímž pohlazením budete každý večer s chutí usínat. Na druhou stranu, mrknout na Maria ve 3D ve hře New Super Mario Bros. 2 či na jeho bratříčka Luigiho v Luigi’s Mansion: Dark Moon pro Nintendo 3DS, ani to nebude nijak nepříjemné. Naopak, nostalgie vyskočí a začne vás rdousit kdesi v krku, jako by vám právě zaskočila bowlingová koule. Mario je ten starý Mario, jak jste ho znali, no a Luigi si ve své hře zahraje na krotitele duchů, a tak není proč se na jejich nové 3D kousky netěšit.

 

 

Trailer - Luigi's Mansion: Dark Moon

 

Na 3DS ale brzy vyjdou i další velmi zajímavé tituly. Kupříkladu Disney Epic Mickey: Power of Illusion nás pošle do světa Epic Mickey, který bude tak nějak kooperovat s Disney Epic Mickey 2, který vychází na Wii U a další velké konzole. Na maličkaté konzoli do kapsy se však dostane i na legendární sérii Kingdom Hearts díky titulu Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, takže Disney si v tuto chvíli nemá na co stěžovat, minimálně co se týče obsáhlosti jejich milovaných postaviček ve hrách na jakoukoli konzoli Nintenda. Epičností hýřící Castelvania: Lord of Shadows – Mirror of Fate bude následovat, takže pro hráče na handheldu Nintendo 3DS bude příští rok rozmanitý a bez jakýchkoli zastávek v programu. Nyní už se však přesuňme k našim počítačovým miláčkům, kteří jsou na tom snad ještě lépe. A co že nás tedy na PC čeká?

 

 

Trailer - Hitman: Absolution

 

Ač to není zrovna nejpříjemnější z novinek, nový Half-Life bohužel ne. Ačkoli se vývojáři ze studia Valve rozpovídali o svých kouscích Dota 2 a CS: Global Offensive, na Half-Life 3 padla zmínka pouze jedinkrát, a to v souvislosti s tím, že si Valve hru oznámí po svém. A, jak lze z předchozího řádku vyčíst, je už téměř jisté, že nebudeme mít tu čest s Half-Life 2: Episode 3, nýbrž se skutečnou trojkou se vším všudy. Pokud vás to však jakkoli zasáhlo, nemusíte se bát, že by nebylo na výběr ze spousty jiných AAA titulů, které zastupuje i nový Hitman: Absolution, v němž půjde nepřátele zabíjet na sto způsobů a využívat k tomu i okolní prostředí. To vše s hezkým grafickým kabátkem, příběhem zahrnujícím sexy jeptišky se zbraněmi v rukou a atmosférou, která by se nedala krájet ani Hitmanovou až nepěkně naostřenou kudlou.

 

 

Interview - Company of Heroes 2

 

Není-li však tichý postup střídající se s doslova bouchajícími pasážemi pro vás zrovna to pravé ořechové, jistě se zamyslíte nad budoucností legendární strategické série XCOM. Pak si uvědomíte, že se pracuje na jeho remaku, a pak si opět uvědomíte, tentokrát sklesle, že odteď je XCOM pouhou tupou střílečkou s mimozemšťany místo teroristů za nepřátele. Ale jak se zdá, není. Z dosavadních videí je vidět, že tvůrci přece jenom nezanevřeli na strategii a až své jednotky labužnicky posunete k takticky dokonalému tahu, budete se moci poplácat za ramenem. Svůj doušek taktiky ale vyžaduje i pokračování jedné z nejúspěšnějších taktických stříleček s názvem Company of Heroes 2. Stejně jako minule, bojiště opět zaplavíte v multiplayeru v hojném počtu a výhra spočine na vašich bedrech, jenom pokud budete činit rozvážně a s krytím za vámi. No anebo, pokud nebude na bojišti jediný inteligentní člověk, můžete jednoduše vytasit pušku a všechny zabít bez přemýšlení.

 

 

Ukázka - Tomb Raider

 

Jednou z nejkomentovanějších ukázek na výstavě se stala brzy po odhalení nová Lara Croft ve hře Tomb Raider, která ve svém gameplayi doslova kypěla energií, obrovskými skoky a přirozeným půvabem slečny, která je milimetr od jisté smrti. Bohužel, atmosféru zažehnal fakt, že si na ni ještě celý rok budeme muset počkat, a to nijak příjemné zjištění není. Alespoň Borderlands 2 ve své nové ukázce předvedli skutečnou show se spoustou mrtvol a s neobvyklými charaktery v hlavní roli. Navíc byly odhaleny dvě speciální edice, které vás sice vyjdou na nepříliš chvályhodnou cenu, ale to, čeho se vám za ni dostane, naprosto vykompenzuje ztráty na bankovním účtu. Stejně tak byl ale hojně ověnčován i projekt Sleeping Dogs, což je sice pouze pozměněný název pro nový True Crime, jehož vývojáři padli na kolena, nicméně to neznamená, že bychom se nedočkali výborné podívané v čele s neutuchající akcí a neobvyklým prostředím plném válek gangů a policajtů lačnících po spoutání jednoho z těch zlých.

 

 

Ukázka - Sleeping Dogs

 

Letošní rok se už od počátku nesl ve jméně jednoho z nejočekávanějších RPG posledních let. The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard je jeho rozšířením v podobě DLC, které samozřejmě přinese novou příběhovou linii, což je bohužel tak zhruba vše. Přesný opak je však The Elder Scrolls Online, což je poměrně nově oznámené MMORPG ze světa The Elder Scrolls. Jeho hlavní předností se tak stane možnost prozkoumávat svůj milovaný svět a ještě k tomu si užít s přáteli, kteří vám tak mohou pomoci s questy, na které byste sami jinak nebyli dostatečně dobří. Na podobnou notu ale hraje i o mnoho delší dobu očekávaný Neverwinter, což bude taktéž RPG, nicméně s izometrickým pohledem a možností vytvořit vlastní úkoly pro spoluhráče, kteří se s vámi následně vydají je v co-opu až pěti hráčů splnit.

 

 

Trailer - Worms Revolution

 

Nepatříte-li nicméně mezi fandy důmyslných realistických RPG s miliony principy a složitými hádankami, neexistuje nic snazšího, než se vrhnout na dvě akční rubačky s komiksovou grafikou, u nichž se s informacemi na E3 doslova roztrhl pytel. V první řadě je to Torchlight 2, jehož beta byla nedávno přístupna nemalému počtu hráčů, ale také se můžete začít zajímat o Darksiders 2, který obsáhne nového hrdinu, kvůli němuž si zároveň budete muset zvykat i na naprosto jiný způsob soubojů. Fanoušci klasických komiksů ale nemusí zoufat. Po první epizodě, která již vyšla, se chystají mnohé další z nejnovější adventurní série s názvem The Walking Dead: The Game. Krásná grafika, luxusní příběh a zajímavá hratelnost zde nejsou pouhým snem. Snad jediná výtka putuje k autorům v závislosti na faktu, že jsou všechny díly na jedno brdo, pouze si pokaždé užijete trochu jiného sledu událostí. A pokaždé něco jiného si můžete dát i v nejnovějším díle Worms s podtitulkem Revolution, kde se stane prioritou multiplayer a zápasení s přáteli i nepřáteli pěkně červ na červa.

 

 

Ukázka - Medal of Honor Warfighter

 

Konferenci EA se nedá upřít, že zahrnula obrovský počet AAA titulů, z nichž jeden převyšuje druhý, druhý třetí a třetí všechny zbylé. Tedy, vezmeme-li v úvahu, že tím třetím je Medal of Honor Warfighter, který se i přes úspěch Crysis 3 dokázal nečekaně prosadit na všech frontách. Vzhledem k využití enginu Battlefieldu 3 se mu navíc nedá upřít ani skvělá grafika a technologie, takže lze jen čekat, co víc nabídne.  O klasickém fotbalu FIFA 13 se to ale říct nedá. Tam už jsou karty rozdané a bohužel, jediný skutečně zajímavý prvek, ovládání hlasem, si na sebe vzal Xbox 360. To Need for Speed Most Wanted hraje úplně jinou ligu. Svého jmenovce navíc nijak neztrapňuje, neboť akce, honičky s policií i volné vyjížďky jen tak po městě, to nelze z původních Most Wanted nikdy zapomenout a to vše bude i zde.

 

 

Trailer - World of Warplanes

 

Ani jejich další, tentokrát již vydaný titul, ale na výstavě nezůstal pozadu. Star Wars: The Old Republic si užije rozsáhlého updatu nabízejícího hráčům mnohem větší rozhled a spoustu nových dungeonů k pokoření. Fanoušci válčení si ale místo tohoto sci-fi kousku s chutí podají „pokračování“ MMO válečné hry World of Tanks s názvem War of Warplanes, kde se, jak lze již ze samotného názvu poznat, bude bojovat ve vzduchu, nicméně s obtížemi s ovládáním díky realistickému chování letadel a spoustou typů k výběru. I MMORPG Rift se nově dočká datadisku s názvem Rift: Storm Legion, který přidá, tak jak se dá očekávat, nové dungeony, nové questy, novou nejvyšší úroveň a nový nejlepší gear k získání. Do čtveřice všeho nejlepšího poslouží nadšeně vyhlížený titul End of Nations, který nás vede do světa strhaného válkou, což nelze oslavit jinak, než další válkou. A hezky ve free-to-play strategii s nutností myslet na každou jednotku a s faktem, že i jeden jediný vojáček může zvrátit celou PvP bitvu.

 

 

Trailer - SimCity

 

Nových MMO her je tento rok doslova přehršel, ale jsou tu i hry, které jsou na trhu již roky, a přesto se jim dostává náležité pozornosti a nepřeberné spousty novinek. Mezi tyto rozšíření bude brzy patřit i The Lord of the Rings Online: Riders of Rohan, jenž tomuto free-to-play titulu dodá na atraktivnosti díky spoustě nových questů a dungeonů. Stejně tak bude o novinky rozšířen renovovaný simulátor stavění městečka SimCity, který každopádně bude těžit především z roztomilé grafiky, která titul bude doprovázet. Obrovským zářezem free-to-play titulů do pažby se brzy stane Hawken, jenž vás přenese do multiplayerových klání v obrovském mechu, s nímž rozstřílíte všechny nepohodlné a rozšlápnete všechny obyčejné lidi bez milionů tun železa kolem sebe. Snad poslední MMO, které bylo na E3 rozvedeno do o něco větších detailů, je PlanetSide 2, který vás přenese k soubojům obrovských strojů i obyčejných vojáků na pláních s futuristickou helmou na hlavě, přičemž oproti prvnímu dílu se má jednat o skutečnou bombu, jež vás chytne a nepustí.

 

 

Ukázka - Metro: Last Light

 

Na novém Resident Evil s pořadovým číslem 6 se podílí samozřejmě celé hordy zombií lačnících po vaší krvi. Na rozdíl od dříve zmíněného ZombiU se však mnohem více než na zabíjení nepřátel zaměří na oduševnělé momenty, které vás chytí za srdce a ty nejstrašidelnější kobky lidské misi, které se probouzí jen v těch nejhorších nočních můrách. O atmosféře však bude řeč i v případě Far Cry 3, jehož jedna mise, v níž se kvůli své kamarádce prodíráte zapálenými prkny v hořícím domě, vyloženě odstraní původní myšlení na hru jako na tupou střílečku bez nápadu a atraktivnosti. Abyste ale neměli v kalhotách málo, přispěchá na pomoc Aliens: Colonial Marines, o němž však příliš mnoho nového zmíněno nebylo. Prostě se jen budete bát, a to je oč tu běží. Koneckonců, z tohoto odstavce se nepřestanete bát ani u jedné z her, a to ani na sekundu. Kupříkladu v Metro: Last Light si skutečně začnete zakládat na jediném lidském pudu – přežít. Je to však vůbec možné?

 

 

Trailer - South Park: The Stick of Truth

 

O jedné nemožné věci se však mluvit, co se E3 týče, dá. Už během prvních záběrů bylo totiž zhola nemožné se alespoň nepousmát nad novým South Parkem: The Stick of Truth, který vás přenese za starými dobrými hrdiny ze seriálu, nicméně v těle vlastním, protože na ně žádné dobrodružství nečeká, zatímco na vás ano. A obrovské, jakkoli malí jste vy. Aplaus však sklidil i Zeno Clash II, jenž je nástupcem poměrně známé indie hry jedoucí na Source enginu. Ačkoli se jedná o pokračování, z prvních záběrů se kromě lepší grafiky nedá mluvit o žádných větších změnách. Na ty si asi budeme ještě muset chvíli počkat. Přesným opakem je česká ArmA III, která naopak změnami doslova překypuje. Nové prostředí, nové dvě strany barikády a nové technické vymoženosti, s nimiž nepřátelům pořádně zavaříte, ovšem opět s takovou mírou realističnosti, abyste se za každé situace kryli a měli oporu ve spolubojovnících.

 

 

Trailer - Star Wars 1313

 

Jednou z nejočekávanějších logických her tohoto roku se po oznámení stal Quantum Conundrum, na němž pracuje jedna z nejslavnějších designérek herního průmyslu, a totiž Kim Swiftová. Ta mimo jiné pracovala na prvním i druhém Portalu, čímž si samozřejmě vysloužila uznání a pozornost v případě této nové hry. Jako poslední hru, která byla na výstavě dokonce oznámena, jsme si pak nechali Star Wars 1313, který ale na první pohled vypadá jako technologické demo. Proč? Zdá se, jako by z oka vypadl nástupci dnešní generace konzolí a jako byste na jeho rozpohybování na počítači potřebovali, aby vám vašeho miláčka sestavila NASA. Překrásná grafika, perfektní fyzika a tak detailní animace, že by se mohly i filmy stydět. Na Star Wars 1313 si však ještě počkáme stejně jako na většinu dalších, které byly zmíněny v tomto či v minulém článku. Jak se ale na letošní E3 ukázalo, čeká nás nadupaný rok plný zábavy, a tak se máte každý měsíc tohoto i příštího roku na co těšit!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář